Strona główna Aktualności THC wkrótce legalne dla sportowców?
THC wkrótce legalne dla sportowców?
16.09.2021

Światowa Agencja Antydopingowa (World Anti-Doping Agency – WADA) rozważy usuniecie marihuany z listy zakazanych środków. Podczas obrad Komitetu Wykonawczego mających miejsce 14 września b.r. w Stambule powołano grupę ekspertów, która opracuje stanowisko w tej sprawie.

Dyskwalifikacja od 1 do 24 miesięcy.

W obecnej chwili marihuana, a dokładnie substancja psychoaktywna w niej zawarta tetrahydrokannabinol (THC) nie jest dopuszczona do użytku wśród sportowców. Obecnie wykrycie THC w próbce moczu lub krwi badanego sportowca oznacza złamanie przepisów. Pozytywny wynik badania antydopingowego wiąże się z czasową dyskwalifikacja danego zawodnika na okres od 1 do 24 miesięcy (oraz unieważnienie wyniku sportowego jeżeli sportowiec został złapany podczas lub bezpośrednio po zawodach).

Niedawno ofiarą przepisów padła czołowa sprinterka Sha’Carri Richardson, która z powodu wykrycia w jej organizmie „trawki” nie mogła uczestniczyć w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Nie jest to odosobniony przypadek wśród międzynarodowych sław. W przeszłości nieprzyjemne konsekwencje związane z wykryciem tej substancji miał m.in. Michael Phelps, który w 2008 roku został zawieszony na 3 miesiące.

Decyzja w 2022 roku.

Powołana grupa ekspertów WADA wyda opinię w tej sprawie w 2022 roku. Niestety na ewentualne zmiany będzie trzeba poczekać co najmniej do 2023 roku – Organizacja zapowiedziała, że w 2022 roku marihuana nadal będzie zakazana w świecie sportu.

Sportowców używających olejków Encann uspokajamy, że nie zawierają one THC a więc są w pełni bezpieczne i nie należy obawiać się pozytywnego wyniku podczas badania antydopingowego. CBD (kannabidiol) został wykreślony z listy zakazanych środków w styczniu 2018 roku.

tagi: Jak długo THC utrzymuje się w organizmie? Ile czasu marihuana utrzymuje się w moczu i we krwi? Narkotesty na obecność THC w organizmie. Po jakim czasie od palenia mój organizm się oczyści? THC w moczu; Marihuana, a sport.
Poprzedni wpis
Następny wpis

Wybrane dla Ciebie