Strona główna Aktualności Depenalizacja posiadania marihuany w Polsce?
Depenalizacja posiadania marihuany w Polsce?
20.11.2020

Zespół parlamentarny pracuje nad projektem depenalizacji marihuany na własny użytek.Do tej pory inicjatywę podejmowały raczej stowarzyszenia i aktywiści. Teraz temat podjęli posłowie, czy jest szansa na zmianę?

Zielony to kolor nadziei

Jeszcze w listopadzie, Parlamentarny Zespół do spraw Legalizacji Marihuany ma zająć się projektem dotyczącym depenalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek, a także marihuaną leczniczą i konopiami siewnymi – mówi posłanka Lewicy, Beata Maciejewska w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Według informacji podanych przez posłankę, zespół w tej sprawie zbierze się 23 listopada. W skład zespołu oprócz klubowych kolegów Maciejewskiej, wchodzą także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Konfederacji.

Branża żywi nadzieję

“Spotkamy się, aby porozmawiać o trzech projektach ustaw dotyczących zarówno marihuany leczniczej, konopi siewnych, a także marihuany stosowanej przez dorosłych do celów rekreacyjnych.”. To bardzo duży krok dla całej branży konopnej. Nowe zasady dotycząe również konopi siewnych, mogłyby sprawić, że więcej osób będzie mogło w prostszy sposób dotrzeć do produktów konopnych i na własnej skórze poczuć ich dobroczynne działanie.

Maciejewska zapowiedziała również, że podczas spotkania Zespołu, przedstawi projekt ustawy dekryminalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek. “Co to są niewielkie ilości? to jest kwestią do dyskusji. Zwróciłam się do Biura Analiz Sejmowych z prośbą o pokazanie, jak wyglądają te ilości na własny użytek w poszczególnych krajach Unii Europejskiej” – wyjaśnia Posłanka.

W takich krajach, jak Austria, Czechy, Holandia czy Luksemburg, posiadanie marihuany to jedynie wykroczenie, za które grozi kara grzywny lub ostrzeżenie.

Uwolnić Mariana!

Akcja opisywana jest tak: “Ma ona na celu pokazanie w jak trudnej sytuacji są dzisiaj pacjenci, którzy korzystają z marihuany leczniczej, która często jest niedostępna i bardzo droga.”. Posłowie mają pochylić się nad tym tematem już na najbliższym posiedzeniu.

Biuro Analiz Sejmowych spytało również o kwestię marihuany leczniczej w innych krajach, aby zespół mógł zapoznać się z nimi jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Posłanka zaznaczyła jednak, że fakt, iż zespół zajmie się projektami, w tym dotyczącym depenalizacji, nie oznacza tego, że już będzie go składał w Sejmie.

To nie pierwszy projekt ustawy

Na początku roku 2020, Stowarzyszenie Wolne Konopie przeprowadziło akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W projekcie mowa jest o zniesieniu kar za uprawę i posiadanie niewielkiej ilości marihuany na własny użytek. Poddaje w wątpliwość obowiązujące kary pozbawienia wolności za posiadanie suszu konopi. W projekcie mowa jest o dozwolonym posiadaniu do 30 gramów suszu oraz hodowla do 4 krzaków w domu.

Wolne Konopie zaznaczają, że marihuana jest (po alkoholu i tytoniu) najpopularniejszą używką w kraju. Czyli w myśl aktualnych przepisów oznacza to, że na wolności znajduje się kilka milionów przestępców. Brzmi absurdalnie, prawda? 

Musi dojść do zmian

Dla pacjentów używających konopi medycznych nie jest ważne, kto przepchnie swój projekt ustawy. Ich interesuje zmiana. Liczymy, że wszyscy potrzebujący będą mogli już niedługo odetchnąć z ulgą.

Źródło:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C756671%2Cparlamentarny-zespol-ds-legalizacji-marihuany-w-listopadzie-zajmie-sie
https://wolnekonopie.org/wp-content/uploads/2020/02/INICJATYWA-100TYS..pdf
Poprzedni wpis
Następny wpis

Wybrane dla Ciebie